Plač po Bogu je tugovanje duše i raspoloženje u kojem bolno srce posve ludo traži ono za čim žudi. Ne nalazeći to što traži, ono s patnjom luta i zbog toga gorko plače. Drugim riječima, plač je za dušu zlatni žalac (trn), koji je stalno opominje i oslobađa od svake privrženosti i strasti, zaboden u srce svetom tugom.
Plač srca je stalno mučenje savjesti, koje unutrašnjim ispovijedanjem rashlađuje vatru srca. Ispovijed je samozaborav prirode, kao što netko zaboravi da jede kruh svoj (usp. Ps 101,5). Pokajanje ili obraćenje je lako odricanje od svakog tjelesnog zadovoljstva.
Svojstvo onih koji u blaženom plaču još napreduju je uzdržljivost i šutnja usta; onih koji su već napredovali ne srditost i ne pamćenje zla; a savršenih poniznost uma, žeđ za ponižavanjem, dragovoljna glad za nevoljnim mukama, ne osuđivanje onih koji griješe, natprirodna samilost. Dok se prvima treba dati odobrenje, drugi su za svaku pohvalu. Oni, pak, koji su gladni muka i žedni uniženja su blaženi, jer će se nasititi hranom koje nikada nije dosta.
Ako si dostigao plač, potrudi se svom snagom da ga sačuvaš. On se vrlo lako gubi prije nego što se u potpunosti ne usvoji. Kao što se vosak topi na plamenu, tako i njega lako upropašćuju nemir, tjelesne brige i razuzdanost, a osobito puno govora i tvorenje smijeha.
Izvor suza poslije krštenja veći je i od krštenja, bez obzira koliko ove riječi, donekle, izgledale i drske. Krštenje nas čisti od onih grijeha koji su se dogodili prije krštenja, a suze nas čiste od onoga što smo poslije krštenja učinili. Ono smo primili kao djeca, i svi smo ga oskrnavili. A, suzama i samo krštenje ponovo čistimo. I da čovjekoljublje Božje nije ljudima darovalo suze, stvarno bi bili rijetki, i teško da bi se i mogli naći, oni koji se spašavaju.
Uzdasi i tuga vape pred Bogom. Suze koje proizilaze iz straha zauzimaju se za nas. A, one suze koje proizilaze iz presvete ljubavi, javljaju nam da je molitva naša primljena.
Ako poniznosti uma ništa ne odgovara tako kao plač, onda mu bez sumnje ništa nije tako suprotno kao smijeh. Čuvaj, pažljivo čuvaj blaženu radosnu tugu svetog plača srca. I nemoj prestati da je njeguješ u sebi, dokle god te ne podigne odavde i čistoga ne privede Kristu.
Nemoj prestati da zamišljaš i da istražuješ bezdan tamne vatre, i ne žalostive sluge, neosjetljivog i neumoljivog Sudca, beskrajni kaos podzemne vatre, i strašno mjesto pod zemljom, i silazak u tijesne ponore, i uopće sve tome slično, da pohota koja se u našoj duši nalazi bude potisnuta velikim strahom, i da se duša sjedini s neprolaznom čistoćom i primi u sebe sjaj božanske svjetlosti koja blista jače od bilo kakvog plamena.
Na molitvi stoj s trepetom, kao okrivljenik pred sudcem, da i vanjskim izgledom i unutrašnjim ustrojenjem ugasiš srdžbu pravednoga Sudca. On neće prezreti dušu udovice, koja stoji pred njim u dubokoj tuzi i svojim molbama zamara Onoga koji se zamoriti ne može.
Za onoga koji je stekao duševne suze, svako je mjesto zgodno za plač. A, tko plače samo tjelesnim suzama, nikada neće prestati da pravi razliku između mjesta i mjesta. Skrivena riznica je puno manje izložena opasnosti da bude opljačkana, nego ona koja leži na sred trga. Slično treba razumjeti i ovo što je naprijed rečeno.
Ne budi kao oni što sahranjuju mrtvace, koji čas plaču za njima, a čas se opijaju zbog njih. Budi kao oni koji su osuđeni da rade u rudnicima, koje njihovi čuvari svaki čas tuku. Onaj koji ponekad plače, a ponekad zbija šale i živi razuzdano, sliči na čovjeka koji psa slastoljublja gađa kruhom umjesto kamenom, pošto ga samo na izgled goni a u stvari ga privlači k sebi. Budi duboko zabrinut u svome srcu, ali svoju zabrinutost nemoj iskazivati. Demoni se plaše od takve zabrinutosti kao lopovi od psa.
Dragi moji, nismo mi, ne, nikako nismo pozvani ovamo na svadbu. Onaj koji nas je ovamo pozvao, prizvao nas je, zaista, da plačemo nad samima sobom.
Poneki, kad plaču, bez potrebe sebe prisiljavaju da u tim blaženim trenucima uopće ni na što misle, ne shvaćajući da je prolivanje suza bez ikakve misli svojstveno nerazumnim, a ne razumnim bićima. Suza je porod misli. A, otac misli je razuman um.
Neka ti ležanje tvoje u postelji dočarava polaganje u grob, pa ćeš manje spavati. Neka te sjedenje za stolom podsjeća na jezivu trpezu vječnih crva, pa ćeš manje uživati u jelu. I ne zaboravljaj na žeđ u onoj vječnoj vatri dok piješ vodu, pa ćeš svakako pobijediti svoju prirodu.
Kad smo podvrgnuti dragocjenom poniženju, zlostavljanju i kaznama, zamislimo strašnu presudu vječnog Sudca, pa ćemo zacijelo, krotkošću i trpljenjem, kao mačem s dvije oštrice, odsjeći besmislenu tugu i gorčinu, koji su posijani u nas.
S vremenom presušuje i more, veli Job (Job 14,11). Tijekom vremena, i uz pomoć trpljenja, malo po malo silaze u nas i usavršavaju se u nama i sve spomenute vrline.
Pomisao na vječnu vatru neka te svaku večer prati u san, i zajedno s tobom neka se budi, pa lijenost nikad neće ovladati tobom za vrijeme opće molitve.
Neka te na podvig plača pobuđuje i sama odjeća tvoja: svi koji oplakuju mrtve oblače se u crno.
Ako ne plačeš, plači zbog toga što ne možeš da plačeš. A, ako plačeš, plači još više, zbog toga što si samog sebe, grijesima svojim, svrgnuo s takvoga visokog položaja u takvu bijedu.
Dobri i pravedni naš Sudac, kao i kod svih ostalih stvari, vodi i kod suza računa o našim prirodnim mogućnostima. Vidio sam kako netko s mukom istjeruje male kapljice, kao kapljice krvi. Vidio sam i druge, koji bez muke prolijevaju čitave potoke suza. Čak sam i ja cijenio ove trudbenike više po trudu nego li po suzama, pa mislim da pogotovu Bog tako čini.
Onima koji plaču ne priliči bavljenje teologijom, jer se time upropaštava njihov plač. Onaj koji se bavi teologijom izgleda kao čovjek koji sjedi za učiteljskom katedrom, a onaj koji plače kao netko tko živi na đubrištu, odjeven u vreću (usp. Job 2,8). Mislim da je to razlog zbog čega je i David [1], iako učen i mudar čovjek, odgovorio onima koji su ga ispitivali kad je jednom prilikom plakao: Kako da zapjevam pjesmu Gospodinovu u zemlji tuđoj (Ps 136,4), odnosno obuzet strašću.
Kako u stvarnoj prirodi, tako i plaču srca, postoji nešto što se pokreće nekim drugim, vanjskim uzrokom. Kad je duša, i bez našeg staranja i nastojanja, sklona suzama i nježna požurimo! To znači da je Gospodin i bez našeg poziva došao i dao nam spužvu bogoljubive tuge i svježu vodu pobožnih suza za brisanje papira naših grijeha. Čuvaj taj plač kao zjenicu oka, dokle god te on sam neosjetno ne napusti, jer je velika njegova moć, veća od moći onoga plača koji je plod naše vlastite brige i želje.
Savršenost plača nije dostigao onaj koji plače kad hoće, već onaj koji plače o čemu hoće. Pa čak ni taj koji plače o čemu hoće, već onaj koji plače o čemu Bog hoće.
S plačem po Bogu često se miješa najodvratnija suza, suza sujete. A to ćemo iskusno i pobožno osjetiti kad vidimo sebe gdje plačemo, a u isto vrijeme činimo zlo.
Pravi plač srca je duševni jad bez ikakve oholosti, bol duše koja ni u čemu ne ugađa sebi, već u svakom trenutku zamišlja svoju smrt, i od Boga, koji tješi ponizne monahe, očekuje utjehu kao žedan hladnu vodu.
Oni koji plaču iz dubine duše, zamrzili su i sam život svoj, a od tijela se svojeg okreću kao od neprijatelja.
Kad kod onih koji misle da plaču po Bogu vidimo srdžbu i oholost, njihove suze treba smatrati nepravilnim. Jer, kakvu zajednicu ima svjetlost s tamom (2 Kor 6,14)? Plod lažnog plača srca je uobraženost, a plod pravog utjeha.
Kao što vatra proguta slamu, tako i čista suza sagorijeva svaku prljavštinu, vidljivu i nevidljivu.
Mnogi oci smatraju da je porijeklo suza nejasno i nerazumljivo, osobito kod početnika, jer suze mogu biti posljedica mnogih i različitih uzroka: prirode, Boga, nepravilne tuge kao kod i tuge pohvalne, sujete, bluda, ljubavi, sjećanja na smrt i mnogog drugog.
Ispitavši uz pomoć straha Božjeg sve ove pobude plača, pobrinimo se da dobijemo čiste i neobmanjive suze koje se rađaju u razmišljanju o našem odvajanju od tijela, obzirom da u njima nema ni krađe, ni oholosti. Naprotiv, one dovode do očišćenja i napretka u ljubavi prema Bogu, do okajanja grijeha i oslobođenja od strasti.
Nije neobično da se plač počne s dobrim a završi s lošim suzama, ali je pohvalno kad se od nepravilnih ili od prirodnih pređe na suze duhovne. To pitanje razumiju oni koji su skloni slavoljublju.
Ne vjeruj suzama prije nego što se potpuno očistiš, jer ne treba imati povjerenja u vino koje se sipa u čašu neposredno iz kace u kojoj se pravilo.
Nitko ne poriče da su sve naše suze po Bogu korisne. Ali, u čemu se zapravo sastoji ta korist, vidjet ćemo u času svoje smrti. Tko stalno plače po Bogu, svaki dan ima duhovni blagdan, a onoga koji ne prestaje da slavi tjelesno očekuje plač vječni.
Nema radosti za osuđenike u tamnici. Nema blagdana na zemlji ni za prave monahe. Zbog toga možda i reče s uzdahom onaj koji je toliko volio da plače: Izvedi iz tamnice dušu moju (Ps 141,8), da se obraduje na neizrecivoj svjetlosti tvojoj.
Budi kao kralj u srcu svom, postavljen na uzvišeno prijestolje poniznosti, koji zapovijeda smijehu: ''Idi'', i ide, i plaču slatkome: ''Dođi'', i dolazi, i tijelu, robu i tiraninu našem: ''Uradi to'', i radi (usp. Mt 8,9).
Čovjek koji se obukao u blaženi i milosni plač kao u svadbenu haljinu, stječe poznavanje duhovnog smijeha duše.
Postoji li monah koji bi cijelo svoje vrijeme u monaštvu proveo tako pobožno, da ni dana, ni časa, ni jednog jedinog trenutka nikad ne izgubi, već da sve svoje vrijeme posveti Gospodinu, imajući na umu da se u ovom životu ne može doživjeti dva puta jedan te isti dan?
Blažen je monah koji je u stanju da očima duše jasno gleda umne sile odnosno anđele. Ali, od pada je zaista sačuvan samo onaj monah koji, razmišljajući o smrti i grijesima, stalno rosi svoje obraze živim suzama svojih tjelesnih očiju.
Teško bih mogao povjerovati da prvi stupanj može nastupiti bez drugog. Viđao sam molitelje i drske prosjake, kako određenim duhovitim riječima odmah osvajaju srce i samih kraljeva, izazivajući njihovu samilost. A, viđao sam i ljude uboge i sirote u vrlinama, kako nekim, ne duhovitim, već naprotiv poniznim, nejasnim i smetenim riječima iz dubine očajnoga srca bez srama, uporno vape k nebeskom Kralju, i time kao da prisiljavaju na milost Onoga čija se priroda ne može prisiliti.
Tko se u duši ponosi svojim suzama i u sebi osuđuje ljude koji ne plaču, sliči na čovjeka koji od kralja izmoli oružje za borbu protiv neprijatelja svojeg, a upotrijebi ga protiv samoga sebe.
Bogu nije potrebno, niti On želi, braćo, da čovjek plače od bola svoga srca. Naprotiv, On želi da se od ljubavi prema Njemu radujemo veseljem duše. Oduzmi grijeh, pa će očima tvojim biti suvišne suze bola: kad nema rane, nije ni zavoj potreban. U Adama, prije pada, nije bilo suza, kao što ih više neće biti ni poslije uskrsenja, kad grijeh nestane. Jer, tada će pobjeći i bol, i tuga i uzdah.
Vidio sam kod nekih ljudi plač, i vidio sam kod drugih da plaču zbog toga što nemaju plača: iako ga u stvari imaju, misle da ga nemaju, i u dobrom neznanju ostaju sigurni od prevare. To su upravo oni za koje je rečeno: Gospodin vodi slijepe (Ps 145,8).
Često se događa da površne ljude čak i suze njihove ponesu. Zato se nekima one i ne daju. Takvi ljudi, starajući se da ih zasluže, samima sebi zadaju bol, sami sebe osuđuju i muče uzdasima, patnjom i jadom duševnim, dubokom sjetom i žalošću. I to im na jedan bezopasan način zamjenjuje suze, iako oni smatraju da od toga uopće nemaju koristi.
Ako dobro pogledamo, vidjet ćemo da demoni često tjeraju šegu s nama: kad se najedemo, izazivaju u nama raskajanje; kad postimo, čine nas okorjelim. Oni to čine da bi se, prevareni lažnim suzama, predali majci svih strasti ili obilnoj hrani. Njima se zato ne treba pokoravati, već činiti upravo ono što je suprotno tome.
A, razmišljajući o samome svojstvu plača srca ja se čudim tome da plač i takozvana tuga u sebi, kao i saće med sadrže radost i veselje! Čemu nas to uči? Tome, da je takav plač srca zaista dar Gospodinov. Nema tad u duši varljivih slasti, obzirom da Bog na tajanstveni način tješi skrušene u srcu pravom, a ne prividnom utjehom. Da pokažemo što je pravi plač i kakva je korist od takve patnje, čujmo jednu za dušu vrlo korisnu i dirljivu priču.
Bio je ovdje neki Stjepan, koji je volio pustinjački i usamljenički život, i proveo puno godina u monaškim podvizima, bogato ukrašen mnogim dobrim odlikama, a osobito postom i suzama. On je ranije imao ćeliju na jednom obronku one svete planine na kojoj je nekada bio i sveti prorok Ilija (2). U namjeri da se posveti najdjelatnijem, najsurovijem i najstrožem podvigu pokajanja, ovaj slavni čovjek se preseli na jedno mjesto gdje su se obično nastanjivali pustinjaci, zvano Sidin, i tamo u najstrožem i najsurovijem podvigu provede nekoliko godina, obzirom da je to mjesto bilo bez ikakve udobnosti, sasvim nepristupačno, udaljeno oko sedamdeset milja od Kastra. Pred kraj svog života, starac se vratio u svoju keliju na svetome vrhu. Imao je tamo i dva učenika iz Palestine, vrlo pobožna, koji su i čuvali keliju starčevu za vrijeme njegovog odsustva. Samo nekoliko dana kasnije, starac se razboli i od te bolesti umre. Dan uoči svoje smrti, on pade u ekstazu, i osvrtaše se otvorenih očiju čas desno čas lijevo od postelje. I kao da ga netko muči, govorio je on s vremena na vrijeme, pred svima koji su tu bili okupljeni: ''Da, stvarno, istina! Ali sam zato zbog toga toliko godina postio''! Onda opet: ''Ne, stvarno lažete! To ne učinih''! I opet: ''Da, zaista je tako, da! Ali sam plakao zbog toga, i služio braći''. I ponovo: ''Ne, sve je to kleveta''! A, ponekad je odgovarao: ''Da, zaista, da! Ne znam šta bih na to rekao''! Ali, u Boga je milost''!
Bio je to zaista grozan i strašan prizor: to nevidljivo suđenje na kojemu nema milosti. Što je još strašnije, okrivljavali su ga i za ono što nije učinio. Ajme! Jedan takav usamljenik i pustinjak govorio je o nekim od svojih grijeha: ''Ne znam što bih na to rekao''! A, proveo je u monaštvu oko četrdeset godina i imao dar suza! Teško meni! Teško meni! Gdje bijaše tad glas Ezekijela, da im kaže: Sudit ću ti za ono što nađem u tebi, reče Bog (usp. Eze 33,13)? Ništa slično tome on nije mogao reći. Zbog čega? Slava Jedinome koji zna! A, neki su mi kao pred Gospodinom pričali da je Stjepan i leoparda hranio iz svoje ruke u pustinji. I umre u toku ovog suđenja, i ostade nepoznato kakva je bila odluka, kakav završetak, kakva presuda i kakav kraj suda.
Udovica koja je izgubila muža a ima jedinca sina, jedinu utjehu, poslije Gospodina, ima u svome jedincu. Tako i duši koja je zgriješila nema druge utjehe u času izlaska iz tijela, osim surovog posta i suza.
Takvi pokajnici nikada neće pribjeći tužnim pjesmama ili naricanju nad sobom, obzirom da takve pjesme zaustavljaju plač. Ako ga tim sredstvima pokušavaš dozvat, znači da je još daleko od tebe. Plač je navikom ukorijenjeni bol vatrene duše.
Kod mnogih je plač preteča blaženog bestrašća, koji mete i ukrašava unaprijed dušu i odstranjuje iz nje smeće grijeha.
Jedan iskusan trudbenik ove vrline kaže: ''Često bi me, kad bih osjetio da me nešto vuče u oholost, ili u srdžbu, ili u pretovar trbuha, pomisao na plač iznutra opominjala i govorila: 'Ne budi sujetan, inače ću te napustiti'! Slično je činila i u vezi s drugim strastima. A, ja sam joj govorio: 'Nikada ti neću biti neposlušan, sve dok me ne dovedeš pred Krista'!''
U dubini plača nalazi se utjeha, i čisto srce prima osvijetljenost. A, osvijetljenost je neiskazano djelovanje Božje, koje se saznaje nesaznajno i vidi nevidljivo. Utjeha je osvježenje bolne duše, koja, kao neko maleno dijete, u isto vrijeme plače i počinje vedro da se smiješi. Podrška je obnovljenje duše koja je utonula u tugu, koje na čudesan način pretvara suze bola u suze radosti.
Suze nastale pri pomisli na smrt, rađaju strah. Kad taj strah rodi pouzdanje u Boga, zablista radost. A, kad radost koja ne prestaje dođe do vrhunca, niče cvijet svete ljubavi.
Rukom poniznosti odbijaj od sebe radost, kao da si je nedostojan, da ne bi, prevaren, primio vuka umjesto pastira (3).
Nemoj težiti sagledavanju u vrijeme koje nije za sagledavanje. Bolje neka ti ono samo priđe, privučeno ljepotom tvoje poniznosti, i neka te zagrli i sjedini se s tobom u prečistom braku zauvijek.
Od samog početka, kad upozna svog oca, malo dijete se čitavo ispunjava radošću. A, kad ovaj na određeno vrijeme namjerno ode, pa se ponovo vrati, dijete se ispuni i radošću i tugom: radošću, što vidi oca za kojim je čeznulo, a tugom, što toliko vremena nije moglo vidjeti dragi očev lik. Majka se također krije ponekad od djeteta, i vesela je kad vidi kako je ono tužno traži: tako ga navikava da bude stalno uz nju, i razvija njegovu ljubav prema majci. Tko ima uši da čuje, neka čuje, kaže Gospodin (Lk 14,35; Mt 13,9).
Čovjek koji je osuđen na smrt, više ne misli na uređenje kazališta. Tako i onaj koji odista plače, više ne obraća pažnju niti na čulna uživanja, niti na slavu, niti na srdžbu i ljutnju.
Plač je bol, ukorijenjen u duši koja se kaje, u duši koja svaki dan dodaje bol na bol kao žena koja u mukama rađa.
Pravedan i svet je Gospodin onima koji razumno žive u tišini i usamljenosti, On daruje plač srca; onima koji razumno služe u zajednici, svaki dan daruje radost. A, tko ni jednim ni drugim putem ne ide kako treba, oprostio se od plača.
Otjeraj psa koji dolazi u trenucima najdubljeg plača i koji ti govori da je Bog nemilosrdan i bezosjećajan. Jer, ako dobro pogledaš, vidjet ćeš da isti taj pas prije našega grijeha govori da je Bog čovjekoljubiv, sažaljiv i milostiv.
Vježba rađa naviku, a navika se pretvara u osjećaj. A, ono što se čini po osjećaju, teško se može izgubiti. Ako u životu svome nemamo bolno srce, svi naši podvizi biće lažni i bljutavi, bez obzira koliko inače veliki bili. Jer, oni koji su se poslije umivanja, da tako kažem, ponovo isprljali, zaista treba da očiste svoje ruke jakim plamenom srca i uljem Božjim. Vidio sam kod nekih ljudi krajnju granicu plača, jer su na usta izbacivali krv iz bolnog i ranjenog srca. Vidjevši to, podsjetih se na onoga koji reče: Pokošen bih kao trava, i osuši se srce moje (Ps 101,5).
Suze straha same u sebi sadrže trepet i pažnju, dok suze ljubavi prije savršene ljubavi kod nekih, izgleda, lako nestaju, ukoliko samo ona velika vatra, koje se uvijek treba sjećati, ne zapali srce u času kad treba djelovati. I čudno je to da ono što manje vrijedi ispadne čvršće u svoje vrijeme!
Ima tvorenja koja presušuju izvore naših suza, a ima i drugih tvorenja koja u njima proizvode mulj i gamad. Zahvaljujući prvima, Lot je protuzakonito općio s kćerima; zahvaljujući drugima, đavao je pao s neba (4).
Velika je zloća naših neprijatelja, koji od majki vrlina prave majke zla, i sredstva za dostizanje poniznosti pretvaraju u izvor oholosti. Često i samo mjesto gdje živimo, i vanjski izgled njegov, poziva um naš na slast. Možda nam kao dokaz može poslužiti primjer Isusa (5), Ilije i Ivana, koji su se molili nasamo (6). Ali, vidio sam da i onima koji žive po gradovima, u njihovom metežu često naviru suze na oči, da pomisle kako nam gradska vreva ne može nauditi, te da se približe svijetu. A, to i je cilj lukavih demona.
Često je jedna riječ bila dovoljna da zaustavi plač. Ali, bilo bi čudo, kad bi nas jedna riječ, isto tako, vraćala plaču.
Braćo, nećemo biti okrivljeni, nećemo u času smrti biti okrivljeni zbog toga što nismo činili čuda, što se nismo bavili teologijom, što nismo postali sagledatelji, ali ćemo svakako morati odgovarati pred Bogom zbog toga što nismo stalno plakali.
Sedmi stupanj: onaj koji se udostojao da ga dostigne, neka i meni pomogne. Jer, njemu je samom već dana pomoć. Na sedmom stupnju, s njega su sprane sve prljavštine ovoga svijeta.
NAPOMENE:
1. David: ime koje stari pisci najčešće upotrebljavaju za pisca Psalama uopće. U stvari, pisac ovog psalma nije kralj David (živio u X stoljeću prije Krista), već nepoznati pjesnik iz znatno kasnijeg doba (Babilonsko ropstvo, 587-457. god. prije Krista).
2. To je u stvari planina Horeb (usp. 4. Kralj 2).
3. Vuka umjesto pastira: Ilija Kritski upozorava na to, da nerazborito sagledavanje nosi u sebi mnoge opasnosti, jer se đavao preobrazi i u anđela svijetla, i često vara one koji ne poznaju svoje mjere. Zbog toga i apostol Pavao kaže: U ovom životu, ja ne želim da vidim Krista (Shol. 19, sol. 825 AV).
4. Lot je izvršio rodo-oskvrnuće sa svojim kćerima u pijanstvu, dakle, pod utjecajem alkohola (usp. Post 19, 29-36). Neumjerenost u jelu i piću su, znači, prvi odabiri. Uobraženost zbog svog plača kao zbog nekog velikog podvižničkog uspjeha, predstavlja druge odabire: oholost, koja se iz toga razvija, glavni je uzrok Luciferovog pada s onih ''nebeskih'' visina bića, na kojima se nalazio u hijerarhiji duhovnog svijeta.
5. Primjer Isusa: Po svoj prilici, ime Gospodina Isusa je ovdje umetnuto, jer bi to bio jedinstven slučaj u svetootačkoj literaturi da se Gospodin stavlja na isti nivo i u isti red sa svetima (usp. Migne, sol. 816 S: ime Isusovo stavljeno je u uglaste zagrade kao umetnuto.
6. Koji su se molili nasamo: za svetog Ivana Preteču (usp. Mt 2,1; 4,12; 11,2; Mk 1,4-14; 6,14-18). Za svetog proroka Iliju (usp. 4 Kralj 19).
Iz knjige: Ljestvica božanskog uzlaska - sveti Ivan Klimak (Ljestvičar)